Van’da Kaçak Avlanan 5 Ton İnci Kefali Ele Geçirildi

(VAN) – Van’da jandarma ekiplerince gerçekleştirilen denetimlerde, kaçak avlanan 5 ton 600 kilogram inci kefali ele geçirilirken, canlı olan 2 bin 300 kilogram inci kefali denize bırakıldı. Kaçak avalanan 4 kişiye ise 85 bin 394 TL para cezası uygulandı.

Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefali için 15 Nisan’da başlayan av yasağı, 15 Temmuz’da sona erecek. Av yasağının olduğu tarihlerde kaçak olarak avlanılan 5 ton 600 kilogram inci kefali, jandarma ekiplerince ele geçirildi.

Van Valiliği, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Van İl Jandarma Komutanlığı J.Asyş.Bot K.lığında görevli timlerce 10-12 Mayıs 2024 günü gece geç saatlerde İnci Kefali avlanma yasağına karşı icra edilen Önleyici Kolluk devriye faaliyeti esnasında Van, Erciş, Muradiye ve Tuşba’devriye faaliyet esnasında çok sayıda çuval içerisinde (5 bin 600) kilogram ağırlığında ölü inci kefali ve aynı mevkide su üzerinde branda içerisinde (2 bin 300) kilogram canlı inci kefali, (3) adet şişme bot, (2) adet serpme ağ ve bir adet mt manyat ağ ise bağlı bulunduğu ilçe tarım müdürlüğü ekiplerine teslim edilmiş olup hususla ilgili 4 şahsa 85 bin 394 TL idari para cezası kesilmiş ve 1 araç 15 gün süreyle trafikten men edilmiştir. Ele geçirilen (2 bin 300) kilogram canlı inci kefalinin Jandarma timlerimizce doğal yaşamına salınımı gerçekleştirilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x