Prof. Dr. Nükhet Sirman Serbest Bırakıldı

Ne Olmuştu?

Sirman’ın Mersin’de yürüttüğü bir saha çalışması sırasında görüştüğü bir kişinin teknik takip altında olması gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakılma:

Sirman, savcılık tarafından adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik sorgusunun ardından Sirman’ı adli kontrol kararıyla serbest bıraktı.

Avukatların İtirazı:

Sirman’ın avukatları, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına itiraz edeceklerini açıkladı. Avukatlar, Sirman’ın gözaltına alınmasının ve hakkında açılan davanın hukuksuz olduğunu savundu.

Nükhet Sirman Kimdir?

Prof. Dr. Nükhet Sirman, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden emekli antropologdur. Tarımda aile işletmeleri, Türkiye’de feminist hareketler, milliyetçilik ve modern ailenin oluşumu, namus kavramı ve namus cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet çalışmaları, sözlü tarih, duygu ve duygulanım çalışmaları, kültür ve dizi çalışmaları gibi konularda araştırmalar yapmış ve makaleler yayımlamıştır.

Ankara Perşembe Grubu, Kadın Eserleri Kütüphanesi, KA-DER, Amargi, Barış İçin Kadın Girişimi gibi feminist oluşumlarda çalışmıştır. Dissensus Araştırma ve Danışmanlık’ın kurucu ortağı olan Sirman, kadına yönelik şiddet deneyimleri ve kurumsal politikaları, şiddet ve yoksulluk, gösteri sanatlarında cinsel taciz ve mobbing, kadınların doğurganlık deneyimleri, toplumsal cinsiyet veri ve istatistikleri, yaşam hakkı ihlalleri gibi çeşitli konularda Dissensus içinde araştırmalar yürütmüştür.

Yayımlanmış kitapları arasında “Turkish State-Turkish Society” ve “Üç Kuşak Cumhuriyet” bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x