JPMorgan ve Glassnode Uyardı: Bitcoin Bu Seviyelere Düşebilir!

JPMorgan analistlerine göre, geçtiğimiz hafta yaşanan düzeltmeye rağmen Bitcoin ‘aşırı alım bölgesinde’ kalmaya devam ediyor. Geçen ay analistler, yaklaşan halving’den sonra Bitcoin fiyatının muhtemelen 42.000 dolar civarına düşeceğini söyledi. Bu arada, Glassnode, Bitcoin’in bir piyasa düzeltmesi ve fiyat dalgalanması dönemine girdiğini belirtiyor.

Bitcoin haka aşırı alım bölgesinde, daha fazla düşüş olası!

JPMorgan analistlerine göre Bitcoin bu hafta toparlanmadan önce geçen hafta keskin bir düzeltme yaşadı. Ancak, analistler hala “aşırı alım bölgesinde” kaldığını söylüyor. Bu yüzden, lider kripto para biriminin muhtemelen daha fazla düşeceğini öne sürüyor. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri, iki ölçütün Bitcoin’in hala aşırı satın alındığını gösterdiğini belirtiyor. Bu metrikler, JPMorgan’ın vadeli işlem pozisyon vekilleri ve spot üzerindeki Bitcoin vadeli işlem fiyat primi.

Analistlere göre, bu ölçütler şu ana kadar pozisyonlarda yalnızca küçük bir gevşemeye işaret ediyor. Analistler, “Her iki ölçüm de geçtiğimiz hafta yaşanan keskin düzeltmeye rağmen Bitcoin’in aşırı alım bölgesinde kaldığını gösteriyor,” diyor.

Spot Bitcoin ETF’lerine net girişler yavaşlıyor, 42 bin dolar masada!

Piyasada, yarılanma olayından sonra Bitcoin arzındaki azalmaya rağmen spot ETF’ler aracılığıyla talebin devam edeceği beklentisiyle yılsonuna kadar BTC fiyatlarının yükseleceğine dair önemli bir iyimserlik var. Ancak JPMorgan analistlerine göre, son veriler spot Bitcoin ETF‘lerine net girişlerde bir yavaşlama olduğunu gösteriyor. Ayrıca, spot ETF’lere sürekli tek yönlü fon akışı olmadığını ortaya koyuyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Aslında, halving olayına yaklaştıkça, bu kar alımının, özellikle de geçen haftaki düzeltmeye rağmen hala aşırı alım görünen bir konumlandırma zemininde devam etmesi daha olası.

Geçen hafta analistler, halving sonrasında BTC fiyatının 42.000 dolar civarına düşeceğini öngördü. Bunun için, madenci ödüllerinin azalması ve üretim maliyetlerinin artmasını gerekçe gösterdiler.

Glassnode: Lider kripto para dalgalı düzeltici döneme giriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin bu yıl güçlü bir ralli yaşadı. Kripto analiz firması Glassnode, bu rallinin ardından şimdi bir piyasa düzeltmesi bekliyor. Ayrıca, bu sürecin fiyat dalgalanmaları şeklinde olacağını öngörüyor. Analiz firması, BTC’nin bu yıl %175 oranında yükselmesinin ardından, holder’ların kar için satış yapması nedeniyle temel göstergelerin Bitcoin’in “nefes aldığını” gösterdiğini söylüyor. Bu bağlamda Glassnode, şu açıklamayı yapıyor:

Bu farklı aşamalardaki genel piyasa yapısına baktığımda, zirvenin içinde olup olmadığımızı bilmesek de, piyasanın burada bir tür düzeltmeye girmesine şaşırmamalıyız. Bu mantıklı çünkü herkesin portföyünde yeterince yeşil var ve tarihsel olarak konuşursak insanlar kar almaya başladı. Bunu, aslında oldukça önemli bir oranda kar elde eden uzun vadeli holder arzında da görebiliriz. Yedi gün içinde uzun vadeli arzın azaldığını ve gerçekleşen kârların günlük 3,5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördük.

Firma, iki temel göstergenin Bitcoin düzeltmesine işaret ettiğini söylüyor. Glassnode’a göre, Bitcoin’in piyasa değerinin gerçekleşmiş değerine (tüm BTC’lerin satın alındıkları fiyattaki değeri) oranı olan piyasa değeri-gerçekleşmiş değer (MVRV) göstergesi, olası aşırı değerli piyasa koşullarını gösteriyor.

Kaynak: Glassnode

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x